הדברת עקרבים

 

בעוד לרוב היתקלות בעקרב תתרחש רק בשטחים הפתוחים שבטבע, בין אם מדובר במדבריות, ביערות או בשדות הפתוחים, שכיח לראות עקרבים שנודדים לתוך שטחי מגורים, בחיפוש אחר מזון או מקומות חשוכים ולחים לישון ולקנן. התקלות עם עקרב היא לא דבר נעים, וכאשר אלה מתחילים לקנן מתחת לביתכם או בגינה שלכם, הסכנה רק גדלה. הדברת עקרבים היא פעולה יעילה ופשוטה שתעזור לכם להפטר כליל מהעקרבים.

 

מהו העקרב
עקרבים הם קרובי רחוקים של העכבישים, והם חלק ממשפחת פרוקי הרגליים. בעולם קיימים בקירוב כ-1300 מינים שונים, הנבדלים בין זה לזה באורכם, צבעם, מבנה הגוף והשיריון וחוזק הארס שלהם. צבעי העקרב נעים בין צהוב לחום ושחור.  שטחי המחיה של העקרבים, מעבר למדבריות, כוללים גם שטחי מרעה שונים, יערות, שדות, וכל מקום המאפשר לעקרב למצוא מקום קינון ומנוחה עם תנאים חשוכים וקרירים.

 הדברת עקרבים – שיטות ודרכים

העקרב הוא חייה הפועלת בעיקר בלילה, וניזון מאכילת חרקים, עכבישים או עקרבים אחרים. כלל העקרבים מצויידים בארס בעוקץ בקצה הזנב, אם כי רק בודדים מהזנים נחשבים מסכני חיי אדם, בעוד שאר העקרבים הם בעלי ארס הגורם לחוסר נוחות כעקיצת דבורה. כמו רוב החיות בטבע, עקרבים אינם תוקפניים, ומשתמשים בארס שלהם לצורכי הגנה בלבד, כאשר הם מרגישים מאויימים. הבעיה היא שילד המרים אבן או מכניס את ידו אל סדק, מאיים על העקרב ללא ידיעתו, וזה בתורו עלול להגיב בעקיצה.

 

 הדברת עקרבים שיטות מניעה

חלק גדול מפעולת ההדברה היא פעולות מניעה אשר הופכות את הסביבה הקרובה ללא ידידותית לעקרבים, ודואגת כי אלה שכבר קיימים, יתרחקו במהרה. לכן, מומלץ מבוא מועד להפטר מערמות אשפה (לרבות ערמות עלים, פסולת אורגנית וכדומה), להרחיק מצבורי אבנים וקרשים וכל פסולת אחרת שמהווה מקום טוב למאורת העקרב.
בנוסף, כדאי לוודא איטום של סדקים ביסודות, חריצים בחלונות ובדלתות ולמגן את הבית מפני מזיקים נוספים.

 הדברת עקרבים הדברה אקטיבית

הדברה כנגד עקרבים היא תהליך פשוט ונפוץ למדי, בו משתמשים בחומרי הדברה מסוג אבקה, אותה מפזרים במרחק של 5-10 מטרים מסביב המבנה לו נדרשת הדברה. החיסרון של אבקות אלה שהן בולטות לעין, כך שניתן להשתמש באבקות (מעט חלשות יותר) מסוג SC.
כאשר מבצעים הדברה בתוך הבית, ודרושה זהירות יתרה, מדבירים  מעדיפים להשתמש באבקות אחרות מסוג Delta Dust, Drione Dust  וכדומה.